INSTALACJE FOTOWOLTAICZNE

Dla domów jednorodzinnych i firm

Kompleksowa realizacja od projektu po podłączenie do sieci i 25 lat gwarancji na efektywność paneli fotowoltaicznych

Instalacje fotowoltaiczne dla biznesu i domu cieszą się ogromną popularnością. Na przestrzeni ostatniej dekady widoczny jest czterokrotny wzrost mocy OZE w Polsce. Dlaczego? Ponieważ to się po prostu opłaca.

ikona master partner

Czy instalacja fotowoltaiczna się opłaca?

Odpowiedź jest prosta: tak, instalacja fotowoltaiczna się opłaca. To najprostszy sposób na uniezależnienie się od rosnących cen energii. Inwestycja w instalację fotowoltaiczną może zwrócić się już w około 6-7 lat. Po tym okresie możemy cieszyć się niemalże darmową energią elektryczną, a rosnące rachunki za prąd przestają być zmartwieniem. Ponadto koszty zakupi instalacji fotowoltaicznej można zmniejszyć dzięki uldze termomodernizacyjnej oraz programom dopłat, takim jak “Mój Prąd” czy “Czyste Powietrze”. Instalacja fotowoltaiczna to także najlepszy sposób na zmniejszenie kosztów energii elektrycznej w firmie.
ikona

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Instalacje fotowoltaiczne wytwarzają energię elektryczną zdolną zaspokoić zapotrzebowanie
energetyczne nie tylko gospodarstw domowych, ale nawet dużych biurowców i zakładów.
Wykorzystują do tego naturalne źródło, jakim jest promieniowanie słoneczne.

Od 1 kwietnia wszystkich nowych użytkowników instalacji fotowoltaicznych obowiązuje nowy system rozliczeń, zwany net-billingiem. Opiera się on na sprzedaży i odkupie energii. W dużym uproszczeniu: jeżeli instalacja fotowoltaiczna wyprodukuje energię, której nie będziemy w stanie zużyć na bieżące potrzeby, nadwyżka będzie odsprzedana do sieci. Analogicznie, jeśli produkcja z instalacji będzie niewystarczająca, potrzebną energię prosument będzie musiał odkupić.

W pierwszej kolejności zużywamy prąd z systemu fotowoltaicznego, a dopiero później ten z sieci publicznej. Jeśli wykorzystujemy więcej prądu, niż jesteśmy w stanie wyprodukować, jego niedobór jest pobierany z sieci publicznej, niejako z „zapasu”, który wcześniej przekazaliśmy do sieci. Za każdy przekazany do sieci 1 kWh możemy odebrać 0,8 kWh.

ikona

Wydajność paneli fotowoltaicznych ​

Wydajność paneli fotowoltaicznych to nic innego jak ilości energii promieniowania słonecznego, która zostaje zamieniona w energię elektryczną. Podstawową wielkością charakteryzującą promieniowanie słoneczne jest nasłonecznienie, dlatego też jego poziom ma istotny wpływ na wydajność ogniw.

Co ciekawe w czołówce krajów wykorzystujących energię ze słońca znajduje się np. Wielka Brytania, która ma znacznie gorsze warunki nasłonecznienia od Polski, ale wciąż są one na tyle dobre, że fotowoltaika przynosi realne korzyści. W Polsce nasłonecznienie jest w miarę równomierne i zawiera się w przedziale od 1050 – 1160 kWh/m²/rok. Dlatego też systemy fotowoltaiczne produkują podobną ilość energii na terenie całego kraju przez cały rok.

ikona master partner

Zamów bezpłatny audyt