Jak wybrać najlepszy kredyt dla firmy?

Banki oferują wiele rozwiązań kredytowych dla przedsiębiorców i firm, które chcą rozwijać swoją działalność gospodarczą. Poszczególne oferty kredytowe różnią się dostępnością dla określonych form prowadzenia działalności, maksymalną wysokością, zasadami przyznawania, celem, na który można wydać pożyczone pieniądze oraz kosztami kredytowymi. Jak więc wybrać najlepszy kredyt dla swojej firmy i na co zwrócić szczególną uwagę?

JAK WYBRAĆ NAJLEPSZY KREDYT DLA FIRMY W FORMIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ?

Kredyty gotówkowe dla działalności gospodarczych dobrze sprawdzą się w przypadku przedsiębiorców, którzy mają problem z utrzymaniem płynności finansowej i błyskawicznie potrzebują zastrzyku relatywnie niewielkiej gotówki. Ten produkt finansowy jest szeroko dostępny, nie wymaga dopełniania wielu formalności, dzięki czemu pieniądze szybko trafią na konto kredytobiorcy, a pozyskane środki można przeznaczyć na dowolny cel. Tego typu produkty dostępne są nie tylko w bankach, ale również w firmach pożyczkowych, więc dla osób ceniących sobie szybkość uzyskania gotówki jest to wygodna alternatywa. Kwota, jaką można uzyskać w zasadzie bez konieczności przedstawiania żadnych dokumentów to najczęściej 20 000 złotych w firmach pożyczkowych oraz 50 000 złotych w bankach. Co ważne, w przypadku tych produktów nie jest wymagane zabezpieczenie rzeczowe.

KREDYTY INWESTYCYJNE

Kolejną formą finansowania dla przedsiębiorców są kredyty inwestycyjne. Pozwalają one na rozwój działalności, powiększenie zasięgu działania, rozszerzenie oferty czy zautomatyzowanie produkcji. Inwestycyjny kredyt firmowy wymaga najczęściej sporządzenia biznes planu oraz prognoz finansowych, które skrupulatnie są weryfikowane przez banki.

Środki z kredytu inwestycyjnego można przeznaczyć m.in. na budowę lub zakup nieruchomości, sprzętu i maszyn, inwestycje w IT oraz wiele innych celów związanych z inwestycjami w środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne. W przypadku kredytów inwestycyjnych banki w wielu przypadkach będą niestety oczekiwały zabezpieczenia rzeczowego w postaci nieruchomości lub np. poręczenia.

Kredyt inwestycyjny jest niżej oprocentowany od gotówkowego, ale należy dopełnić wiele formalności, a bank może zażądać sporego wkładu własnego.

KREDYTY OBROTOWE I LIMITY W RACHUNKACH

Kredyt obrotowy lub limit w rachunku dobrze się sprawdzi, gdy potrzebujemy zastrzyku gotówki na bieżącą działalność. Można go przeznaczyć na zakup surowców do produkcji czy towarów do sprzedaży. Produkt jest wyżej oprocentowany od kredytu inwestycyjnego, ale nie wymaga gromadzenia wielu dodatkowych dokumentów (np. biznes planu).

 

Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na skorzystanie z odnawialnej linii kredytowej w swoim bieżącym rachunku firmowym. W ten sposób w każdej chwili mają oni dostęp do potrzebnej gotówki, a koszty odsetkowe dotyczą tylko wykorzystanej kwoty w danym okresie o ile bank nie nalicza tzw, prowizji za gotowość, a więc również kwota nie wykorzystanego limitu jest obarczona kosztem.

ZWRÓĆ UWAGĘ NA KOSZTY KREDYTOWE

Podczas doboru kredytu dla firmy, warto dokładnie przeanalizować oferty dostępne na rynku pod kątem całkowitych kosztów kredytowych. Banki najczęściej w reklamach podkreślają wysokość oprocentowania. Należy jednak pamiętać, że na ogólny koszt składają się także jednorazowe opłaty dodatkowe (np. prowizja za udzielenie kredytu, prowizja za rozpatrzenie wniosku, ewentualne ubezpieczenie kredytu), a także wspomniana wcześniej prowizji za gotowość.

 

Warto wiedzieć, że marżę banki ustalają dla klientów indywidualnie oceniając poziom ryzyka ponoszonego przy pożyczaniu gotówki i często można ją negocjować.

 

Przed złożeniem kilku wniosków kredytowych w różnych bankach, należy dokładnie zapoznać się z warunkami umów i sprawdzić, czy nie będziemy musieli ponieść opłaty za samo rozpatrzenie wniosku (także wtedy, gdy decyzja będzie odmowna).

 

Podczas zaciągania wysokiego kredytu inwestycyjnego na wiele lat, warto szukać ofert z możliwością tzw. wakacji kredytowych. W przypadku, gdy firma znajdzie się w gorszej sytuacji finansowej, odroczenie wysokiej raty będzie dużym ułatwieniem.

 

Jak więc wybrać najlepszy kredyt dla firmy? Jak zawsze dokładnie przejrzyjmy oferty dostępne na rynku i dobierzmy rodzaj produktu, który spełni nasze oczekiwania, ale przede wszystkim sprawdźmy wszelkie koszty oraz ryzyko związane z wymaganiami banku wobec firmy, np.: zobowiązanie do utrzymania wpływów na rachunek na określonym poziomie lub salda środków na rachunku.